Geniş rızık ve uzun ömür isteyen akrabasını gözetsin

Allah’ın insan nesline bağışladığı en büyük nimetlerden birisi olan akrabalık bağları, 218. Kur’an Buluşmasının ana konusu idi.

Yüce Allah, tek bir insandan eşini, o ikisinden de diğer bütün insanları erkekler ve kadınlar olarak iki cins halinde yarattı. Sonra da onlar arasında evlilikler vasıtasıyla akrabalık bağları kurdu. Bu suretle gönülleri gönüllere bağladı, insanları halka halka genişleyen muhabbet bağlarıyla kuşattı. Bütün bu bağların üzerinde de rahmetinin, kudretinin ve hikmetinin mühürlerini bastı. Bu yüzden, akrabalık bağlarının korunmasına çok büyük önem verdiğini, gerek Kur’an’ın, gerekse Peygamberinin diliyle bize bildirdi.

Bir defasında, bir adam Resulullah’a (s.a.v.) gelerek, “Beni Cehennemden kurtarıp Cennete sokacak bir ameli bana bildir” demişti.

Resulullah buyurdu ki: “Hiçbir şeyi Ona ortak koşmadan Allah’a ibadet edersin. Namazı kılar, zekâtı verir, akrabayı gözetirsin.”

Bir başka hadis-i şerifinde de Resulullah “Rızkının genişlemesini ve ömrünün uzamasını isteyen kimse akrabasını gözetsin” buyurdu.

Akrabaya iyilik yapmak için onların Müslüman olması şart değildi. Müşrik bile olsalar, yine Resulullah onlarla ilgilenmeyi emrediyor ve şöyle buyuruyordu:

“Filân oğulları benim dostlarım değildir. Benim dostlarım, ancak Allah ile salih mü’minlerdir. Ama akrabam oldukları için onlarla da ilgimi kesmeyeceğim.”

Aile ve akrabalık bağlarıyla ilgili olarak daha birçok âyet ve hadisi okurken, Müslüman toplumların aile hayatlarını fesada uğratacak teşebbüslere karşı son derece uyanık bulunmanın gerekliliğini de bu vesileyle tesbit ettik.

UTESAV organizasyonuyla MÜSİAD genel merkezinde 9 Şubat Cumartesi günü gerçekleşen 218. Kur’an Buluşmasının konusu, Nisâ sûresinin birinci âyeti idi.

Kur’an Buluşmaları, Cumartesi sabahları 7:00’de kılınan sabah namazından sonra ve simit-peynir-çaydan meydana gelen bir kahvaltı ikramını takiben 7:30’da başlıyor ve 9:00’a kadar devam ediyor.

Programda hanımlar için de yer ayrılmış bulunuyor.