Allah'ı zikretmek nasıl olur, nasıl olmaz?

Gökler ve yer genişliğindeki bir Cennet için yarışan ve kazananlar kimlerdir?

Geçtiğimiz haftanın Kur’an Buluşmasında konumuz olan âyet, bu kimselerin özelliklerini saymaya devam ediyordu.

Bu kimseler, beşeriyet icabı bir günah işledikleri takdirde hemen Allah’ı hatırlayan ve Allah’tan bağışlanma isteyen, günahında da bile bile bile ısrar etmeyen kimseler idi.

Bu arada, mü’minlerin uzak durması gereken “fuhşiyat” kavramının her türlü söz, tavır ve davranışlardaki çirkinlikleri içine aldığını gördük. Bunun bir tarafında çirkin sözler, diğer tarafında da zina ve cinsel sapıklıklar bulunuyordu.

Allah’ı hatırlamak ve anmak ise, Buluşmanın ana konusunu teşkil etti. Okuduğumuz âyet ve hadisler, “zikir” kelimesinin son derece geniş bir kapsama alanına sahip bulunduğunu ortaya çıkardı. Bunlardan çıkardığımız en önemli sonuç ise, Allah’ı sürekli hatırlamanın hayatî önem taşıdığı gerçeği idi. Çünkü Onu anmayı unuttuğumuz zamanlarda “bağlantının kopması” ve araya bozguncuların girerek bizi gaflet ve dalâlet yollarına sürüklemesi kaçınılmaz olabilirdi.

Aşağıdaki vide kaydında, bu konularla ilgili olarak bize hayat boyu rehberlik edecek pek çok âyet ve hadis bulacaksınız.

UTESAV organizasyonuyla MÜSİAD’ın Sütlüce’deki genel merkezinde gerçekleşen Kur’an Buluşmaları, Cumartesi sabahları 7:00’de kılınan sabah namazı ile onu takip eden ve simit-peynir-çaydan meydana gelen bir kahvaltı ikramıyla başlıyor ve 7:30-9:00 arasında sunumlu olarak cereyan ediyor.

Kur’an Buluşmalarında hanımlar için de yer ayrılmış bulunuyor.