Kur'an, Ehl-i Kitaptan ne istiyor?

Geçtiğimiz Cumartesi günü (15 Nisan) gerçekleşen 157’nci Kur’an Buluşmasında konumuz, Ehl-i Kitaba yapılan tevhid çağrısı idi. Allah Tealâ bu çağrıyı bize Âl-i İmrân sûresinin 64’üncü âyetinde şu şekilde öğretiyordu:

De ki: Ey Kitap Ehli! Aramızda eşit olan bir söze gelin: Allah’tan başkasına kulluk etmeyelim, hiçbir şeyi Ona ortak koşmayalım, birbirimizi Allah’ın yanı sıra rab edinmeyelim. Yine de yüz çevirecek olurlarsa, siz deyin ki: “Şahit olun, biz hakka teslim olmuş Müslümanlarız.”

Âl-i İmrân, 3:64

Bu âyet, Hıristiyan ve Yahudileri, peygamberlerinin kendilerine getirdikleri dinin aslına çağırıyordu. Bu çağrıda dikkatimizi başlıca şu noktalar çekti:

  • Ehl-i Kitaba çağrı yapılırken, onları küçük düşürmeyen ve insafa davet eden bir üslûp takip edilmiştir.
  • Onlardan istenen, inançlarını terk etmek değil, tamir etmek ve aslına dönmektir.
  • Bunu yapanlar kâfirlerden ayırt edilmiş ve onlar için büyük mükâfatlar vaad edilmiştir.

Bu çağrıyı incelerken, “Ehl-i Kitap” ünvanı altında, bilim adamlarının da bu çağrıya muhatap olduklarına dikkat çekildi. Tıpkı Hıristiyan ve Yahudiler gibi, onlar da “aramızda eşit olan söze” yani “Allah’tan başkasını rab edinmemek” çağrısına kulak vermek ve Allah’ın mülkünü tabiat, tesadüf v.s. gibi kavramlar arasında bölüştürmekten kaçınmak zorundaydılar.

Kur’an Buluşmaları, UTESAV organizasyonuyla Haliç, Sütlüce’deki MÜSİAD Genel Merkezinde Cumartesi sabahları 7:00-9:00 arasında cereyan ediyor.

157’nci Kur’an Buluşmasının kaydına şu bağlantıdan erişebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=h4hiOYvKK48