Âlimlere en şiddetli uyarı bu âyette

*


*

Mâide sûresinin 61-63. âyetlerini okuduğumuz 306. Kur’an Buluşmasının özeti ve video kaydı


Kur’ân-ı Kerim, Ehl-i Kitap üzerinden verdiği örneklerle, bizi bazı “yarışçılar” hakkında uyarıyor.

Bu uyarılar arasında en önemli pay ise, âlimlerin ve mürşidlerin hissesine düşüyor.

Uyarıların odağındaki “yarışçıların” sanat haline getirdikleri ve birbiriyle yarışırcasına içine daldıkları üç alanı (1) günah, (2) düşmanlık, (3) haram yemek oluşturuyor.

Onları bu yaptıklarından men etmeyen âlim ve mürşidler ise, Kur’ân’ın en şiddetli ikazlarının hedefinde yer alıyor. Öyle ki, başta İbni Abbas (r.a.) olmak üzere müfessirlerimiz, bu ikazların yer aldığı Mâide sûresinin 63. âyetini “Kur’ân’ın âlimlere yönelik en şiddetli azarlamalarını içeren âyet” olarak niteliyorlar.

1 Mayıs Cumartesi günü yayınlanan Kur’an Buluşmalarının 306. bölümünde Mâide sûresinin şu mealdeki 61-63. âyetlerinden nasibimizi aradık:

Sana geldikleri zaman “İnandık” derler; oysa yanına kâfir girmiş, oradan kâfir çıkmışlardır. Allah ise onların saklamakta olduklarını pek iyi bilir.

Onlardan birçoğunun günahta, düşmanlıkta ve haram yemekte yarıştıklarını görürsün. Yapmakta oldukları ne kadar da kötü birşeydir!

Mürşid ve âlimlerinin, onları günah sözden ve haram yemekten alıkoymaları gerekmez miydi? İşleyip durdukları ne kötü birşeydir!

306’ncı Kur’an Buluşmasının kesintisiz video kaydını buradan izleyebilirsiniz:

UTESAV organizasyonuyla gerçekleşen ve daha önce MÜSİAD Genel Merkezinde Kur’an Buluşmaları, salgın sebebiyle bir müddettir https://www.youtube.com/erdemlihayat  adresinden Cumartesi günleri yayınlanıyor.