Mâide sûresinde "sofra başı"


*

UTESAV organizasyonuyla düzenlenmekte olan Kur’an Buluşmalarının 281. bölümüyle birlikte yeni bir âleme daha girdik.

Bu yeni âlem, yeni bir sûrenin, Mâide sûresinin bize açtığı bir muhteşem âlem idi.

Bu bölümde Mâide sûresine umumî hatlarıyla kısaca göz attık.

İslâm nimetinin kemale erdiğini ve bundan sonra yeni bir hüküm inmeyeceğini bildiren Mâide sûresi, Müslümanları büyük bir geleceğe hazırlıyor ve onlara, cihanda benzeri görülmemiş bir medeniyeti inşa ederken dikkat etmeleri gereken hususları öğretiyordu.

Gerçi sûrenin indiği ortamda Müslümanlar geçmiştekinden çok farklı ve güvenli bir durumda idiler; bu durum da onlara ileriye dönük büyük atılımlar yapma fırsatı veriyordu. Ancak bu ortam da kendi şartlarını ve tehlikelerini beraberinde getiriyordu. Bu tehlikelerin en büyüğü ise, güce kavuştuktan sonra eski duyarlılıkları kaybetme tehlikesiydi. Mâide sûresi de, daha ilk âyetlerinden başlamak üzere, Müslümanları böyle bir âkıbetten koruyacak şekilde bilinçlendiriyordu.

Bu tesbitlerin ışığında, Mâide sûresinin ele aldığı konulara genel çizgileriyle göz attıktan başka, sûrenin diğer sûrelerle ilişkilerine dair bazı misalleri de gördük. Son olarak da, girdiğimiz bahçeden bir demet gül toplarcasına, sûrenin âyetlerinden bazılarına kısaca göz atarak, önümüzdeki aylar içinde bu İlâhî sofrada arayacağımız nasiplerimizin kokusunu almaya çalıştık.

Kur’an Buluşmalarının 281. bölümüne ait kesintisiz video kaydını buradan izleyebilirsiniz:

UTESAV’ın “Erdemli Hayat” projesi kapsamında gerçekleştirilen ve daha önce MÜSİAD Genel Merkezinde gerçekleşen Kur’an Buluşmaları, virüs salgını sebebiyle şimdilik sadece https://www.youtube.com/erdemlihayat adresinden yayınlanıyor.

Program, bu hafta sonundan itibaren Cumartesi sabahları saat 7:30-8:30 arasında yayınlanacak.