Spor Toto Ertuğrul Gazi'ye komşu olmuş

Söğüt deyince akla Ertuğrul Gazi gelir tabii ki.

“Söğüt’te neler yapılır?” diye sorulunca da, “Önce oranın büyüğü ziyaret edilir” diye cevap verilir. Bu arada, yazın kavurucu sıcaklarında iseniz, türbenin civarında yörük ayranı ile serinleyebilirsiniz – çıslı taklı Batılı pop müziği eşliğinde!

Bu arada, tarihî kıyafetler giymiş figüranlarla beraber resim de çektirebilirsiniz, ancak fona dikkat etmek şartıyla. Çünkü türbenin hemen yanı başındaki tören alanı, resmî kumar kuruluşumuz Spor Toto’nun reklamlarıyla dolu. Kumar parasıyla tören alanı inşa ettirmek gibi bir hayr-ı azîme imzasını atan kurum, yaptığı masrafın boşa gitmemesi için de gerekli önlemi almış ve “Spor Toto” yazılarını, değişik açılardan çekilecek resimlerde görülecek şekilde alanın muhtelif yerlerine yerleştirmiş.

Bu resimleri geçtiğimiz Temmuz ayında çekmiştik; yazıların hâlâ orada durduğundan her ne kadar yüzde yüz emin değilsek bile, orada durmaması için de bir sebep düşünemiyoruz. Spor Toto kurumu herhalde bu kadar masrafı üç günlük bir tanıtım için yapmış olamaz!

Bu manzarayı bugün hatırlamamızın sebebi ise, Muharrem Balcı dostumuzun Spor Toto ile ilgili yayınları. Balcı, bir haberde çocuklarla Spor Toto’nun bir araya getirilmiş olmasından yakınıyor. Resmî kumar kurumumuzla şanlı ecdadımızı bir araya getirmekte mahzur görmeyenler, aynı şeyi gelecek nesiller için tekrarlamakta niçin sakınca bulsunlar?

Özetle:

Kumarbazlık, millî bir ruh gibi, geçmiş ve geleceğimizle genlerimize işleniyor, benliğimize kazınıyor.

“Bu arada yöneticilerimiz ne yapıyor?” diye soracak olursanız, hiçbir bilgimiz yoktur; ulaşabilirseniz bu soruyu kendilerine sormanız rica olunur.