Ehl-i Kitap tuzaklarının hedefi: imanımızMüsteşriklerden, Hıristiyan ve Yahudilerden, inançsız bilim adamlarından gelen tehlikeler, son Kur’an Buluşmasının ana konularıydı.
Kur’ân-ı Kerim’in “Kitap Ehli” olarak tanımladığı Yahudi ve Hıristiyanların içimize attığı ırkçılık zehrinin dün olduğu gibi bugün de İslâm ümmeti için nasıl bir tehlike teşkil ettiğini de ibret verici örnekleriyle gördük.
Bu arada, hadisler hakkında ortaya atılan şüphelerin bütünüyle müsteşriklerden alıntılanmış iddialar olduğunu da bir kere daha hatırladık.
UTESAV organizasyonuyla MÜSİAD Genel Merkezinde gerçekleşen Kur’an Buluşmalarının 168’inci bölümünde konumuz Âl-i İmrân sûresinin şu mealdeki 98-101’inci âyetleriydi:
De ki: Ey Kitap Ehli! Niçin Allah’ın âyetlerini inkâr ediyorsunuz? Oysa Allah sizin yaptıklarınızı görüyor.
De ki: Ey Kitap Ehli! Gerçeğe şahit olduğunuz halde, niçin Allah’ın yolunu eğri göstermeye çalışıp da inanan kimseyi ondan alıkoyuyorsunuz? Halbuki Allah sizin yaptıklarınızdan asla habersiz değildir.
Ey iman edenler! Kendilerine kitap verilenlerden bir zümreye uyacak olursanız, onlar sizi imanınızdan sonra tekrar kâfirliğe çevirirler.
Size Allah’ın âyetleri tilâvet olunurken, Allah’ın Resulü de aranızda iken siz nasıl inkâra dönersiniz? Kim Allah’a sığınır ve Ona bağlanırsa, işte o zaman dosdoğru bir yola iletilmiş demektir.
***
Uluslararası Teknolojik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfının (UTESAV) “Erdemli İş Adamı” projesi çerçevesinde 2013 başından bu yana devam eden Kur’an Buluşmaları, Cumartesi sabahları saat 7:00-9:00 arasında MÜSİAD’ın Sütlüce’deki genel merkezinde gerçekleşiyor.
Programımız simit-peynir-çay’dan meydana gelen bir kahvaltı ikramı ile başlıyor, 7:30’dan itibaren de sunum ve onu takiben soru-cevaplarla devam ediyor.
Herkese açık olarak cereyan eden Kur’an Buluşmalarında hanımlar için de yer ayrılmış bulunuyor.
***
Kaynak: yazarumit.com