İlâhiyat öğrencilerinin "biyometrik" metodu

Facebook’ta bir hadis âliminin yazısı ile ilgili bir paylaşıma yapılan bir yorum, hadisçiler ile ilgili önemli bir gerçeği gözler önüne serdi.

Önde gelen hadis âlimlerimizden Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan’ın Nuraniyat’ta yayınlanan “Yorumda Ölçülü Olma İhtiyacı ve Erdemi” başlıklı yazısına, Şeyma Gür Facebook’taki profilinde bağlantı verdi.

“Sünnet ve hadis konusunda saçmalayan ‘alimler’ çağında pırıl pırıl, müstakim ve yetkin bir hadis aliminden; İsmail Lütfü Çakan hocadan hadis yorumlamada sapasağlam ölçüler ve usuller” takdimiyle verilen bağlantının altına yorum yapan Emine Eren ise şu tesbiti yaptı:

“Okuldayken hadis hocalarının yüzündeki nurdan, sormadan bilirdik hangi bölüm olduğunu…”

Hiç uzun uzadıya tarife ihtiyaç bırakmaksızın, hadis ilminin ve hadisçinin Yüce Allah ve Onun Resul-i Ekremi katındaki değerini ortaya koyan bir tesbit…

Önemli not: Yukarıdaki tarifte atıfta bulunulan hadisçiler, son zamanlarda kendilerinden sıkça söz ettirmeye başlayan ve kendi Peygamberine dinini öğretmeye kalkan müsteşrik aromalı hadis mühendisleriyle karıştırılmamalıdır. Zaten bu tesbit, her aklıselim ve zevkiselim sahibine, hadisçi ile hadis mühendisi arasındaki farkı bir bakışta ayırt etmek için yeterli bir ölçü vermektedir.

2016-11-23_20-43-52