Allah'ı unutmadan dünyaya dalmak

Dünya işleriyle meşguliyet insanı Allah’tan uzaklaştırır mı?

Kur’ân-ı Kerim bu soruyu hayatın içinden verdiği örnekle cevaplandırıyor. Ve diyor ki:

“Öyle adamlar vardır ki, ne bir ticaret, ne de bir alışveriş, Allah’ı anmaktan, dosdoğru namaz kılmaktan ve zekât vermekten onları alıkoymaz. Onlar, kalplerin ve gözlerin döneceği bir günden korkmaktadırlar.” (Nur, 24:37).

https://www.youtube.com/yazarumitsimsek adresinden Salı akşamları canlı olarak yayınlanmakta olan Bir Ayet Bir Hadis programının 9. Bölümünde okuduğumuz âyet, örnek olarak verdiği bu bahtiyar insanların şahsında, İslâm dininin mükemmelen yaşanabileceğini gösteriyor ve bunun son derece kolay ve basit yolunu gösteriyor.

Programın hadis bölümünde okuduğumuz hadis-i şerif ise, her zamanın baş belâsı dalkavuklara karşı bizden ödünsüz olmamızı istiyor ve “Dalkavukların yüzüne toprak saçın” diyor. (Müslim, Zühd: 69; Ebû Dâvud, Edeb: 9; Tirmizî, Zühd: 55; İbn Mâce, Edeb: 36).

İnsanları yüzlerine karşı övenlerin bu davranışlarıyla kendilerinden başka muhataplarını da tehlikeye attıklarını, konuyla ilgili olarak programda zikrettiğimiz diğer hadislerden de anlıyoruz.

Bir Ayet Bir Hadis programının 9. Bölümünü bu bağlantıdan izleyebilirsiniz (yeni bölümlerle ilgili duyuruları almak için youtube sayfamıza ücretsiz abone olmayı unutmayınız):


https://www.youtube.com/watch?v=euNjqZsHfks&t=1241s