Uhud savaşı bize neler öğretti?Eğer bir Uhud savaşı yaşanmamış olsaydı, Kur’ân-ı Kerim’in en önemli derslerinin bir kısmından mahrum kalacaktık. Çünkü Âl-i İmrân sûresinin önemli bir bölümü Uhud savaşı ile ilgili olarak indirildi ve bu bölümler Müslümanların toplum hayatına ait son derece önemli dersler içeriyor.
İslâm toplumunu iç ve dış düşmanlardan koruyacak hayatî önlemler, sağlıklı bir toplum hayatının yürümesi için gerekli olan disiplinin esasları ve nümuneleri, fert ve toplum hayatının bütün safhalarında istişarenin önemi, tevekkülün anlam ve önemi, münafıkların tuzakları ve bunlardan korunma yolları gibi hususlar, Uhud savaşı ile ilgili olarak inen âyetlerde yer alıyor.
Kur’an buluşmalarında 6 Ocak günü gerçekleşen 180’inci bölümden itibaren, Âl-i İmrân sûresinin Uhud savaşı ile ilgili âyetlerine geçmiş bulunuyoruz. 121ve 122’nci âyetleri ele aldığımız dersin video kaydını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.
UTESAV organizasyonuyla MÜSİAD’ın Sütlüce’deki genel merkezinde gerçekleşen Kur’an Buluşmaları, Cumartesi sabahları 7:00’de kılınan sabah namazı ve onu takiben ikram edilen simit-peynir-çaydan meydana gelen bir kahvaltı ikramıyla başlıyor ve 7:30-9:00 arasında sunumlu olarak cereyan ediyor.
Kur’an Buluşmalarında hanımlar için de yer ayrılmış bulunuyor.